dom energooszczędny projekt

Dom energooszczędny – projekt wiele ci powie

Marzysz o własnym, przytulnym, niedrogim w budowie i niedrogim w użytkowaniu domu? Wybierz więc dom energooszczędny – projekt znajdziesz nawet w gotowym katalogu.

Po czym rozpoznać projekt domu energooszczędnego

Przeglądając zdjęcia katalogowe, od razu możesz odrzucić te propozycje, które niewiele mają wspólnego z oszczędnością energii. To domy o skomplikowanej bryle, z załamaniami i wykuszami, wielopołaciowym dachem. Owszem, też można je zbudować w nowoczesnej technologii, jednakże koszty budowy będą wysokie. Natomiast budynek o prostej bryle, z co najwyżej dwuspadowym dachem, zdecydowanie łatwiej ogrzać, bo mniej ciepła „ucieka” na zewnątrz. Oczywiście, to nie wystarczy, by budynek uznać za energooszczędny. Należy jeszcze zadbać o dobrą izolację ścian, podłóg i stropów. Konieczne jest też zamontowanie okien o wysokim współczynniku izolacyjności. To wszystko kosztuje, jednakże zimnego budynku nie opłaca się stawiać. Poza tym w niejednym domu energooszczędnym projekt zakłada instalację pompy ciepła i montaż wentylacji z odzyskiem ciepła. Na etapie budowy są to drogie inwestycje, jednakże dzięki nim dom jest ciepły, zdrowy, chroni przed zimnem, hałasem i wilgocią.

Najpierw odpowiednia działka

Zanim kupisz dom energooszczędny projekt właściwie, to najpierw musisz zadbać o kupno odpowiedniej działki. Nie każda bowiem spełnia warunki, by taki projekt mógł być zrealizowany. Otóż parcela powinna być dobrze nasłoneczniona, by energię elektryczną maksymalnie wykorzystywać do oświetlania i ogrzewania pomieszczeń. Dzięki temu można zaoszczędzić na rachunkach, gdy dom zostanie już zamieszkany.

Oszczędzasz pieniądze i naturę

Trzeba też wiedzieć, że stale zwiększają się wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej budynków. Przepisy są coraz bardziej restrykcyjne. Na szczęście dostosowanie się do wymagań sprzyja naszemu zdrowiu a także środowisku przyrodniczego. Mniejsze zapotrzebowanie na energię, to oszczędność zasobów naturalnych i mniejsze zatruwanie natury. Co istotne, są to również oszczędności na rachunkach za ogrzewanie i prąd.