projekt garażu

Projekt garażu na dużą działkę

Przy domu jednorodzinnym powinien znaleźć się garaż. Trzymanie samochodu „pod chmurką” czy pod wiatą to pozorne oszczędności. Lepiej zadbać o auto i wygodę korzystania z pojazdu. Dobre warunki dla samochodu, a także jego użytkowników, zapewnia garaż w bryle budynku mieszkalnego. Dobre warunki dla pojazdu zapewnia też garaż wolnostojący.

W tym drugim przypadku gorzej jednak z kierowcą i pasażerami, bo ci muszą przejść kilkadziesiąt metrów po posesji od auta do domu. Tak czy owak, potrzebny jest projekt garażu. Gdy ma powstać w bryle budynku czy bezpośrednio przy budynku mieszkalnym, wówczas jego zarys techniczny jest uwzględniony jest w projekcie domu.

Kiedy budować garaż wolnostojący?

Gdy na działce stoi już dom, ale zaniedbaliśmy sprawę bezpiecznego i wygodnego miejsca postojowego dla auta, wówczas nie ma wyjścia. Trzeba skorzystać z projektu garażu wolnostojącego i rozpocząć budowę. Taki garaż warto stawiać, gdy:

  • działka jest wystarczająco duża, nie uszczupla zanadto powierzchni ogrodu, można zachować wymagane odległości od posesji sąsiadów,
  • pomieszczenie będzie wykorzystane zgodnie z przeznaczeniem.

Warto też zadbać, by projekt garażu utrzymany był w stylu budynku mieszkalnego. Dlaczego? Aby wspólnie stanowiły harmonijną całość, by garaż nie szpecił posesji i był usytuowany w miejscu sprzyjającym manewrom samochodu.

Rodzaje garaży

Budując garaż, warto brać pod uwagę aktualne i przyszłe potrzeby domowników. Tak więc, gdy są lub będą w niedalekiej przyszłości w rodzinie dwa auta, warto wybudować garaż dwustanowiskowy lub ewentualnie zostawić miejsce na dobudowę zamkniętego garażu albo wiaty. Gdy w domu jest majsterkowicz, dobrze przy garażu wybudować pomieszczenie gospodarcze z przeznaczeniem na warsztat. Są też realizowane projekty z użytkowym poddaszem.

Współczesne garaże wolnostojące to estetyczne i funkcjonalne budynki. Warto też zadbać o estetyczne zagospodarowanie ich otoczenia: podjazd, zieleń. Wtedy ostateczny efekt jest nie tylko praktyczny, ale i przyjemny dla oka.