Jesteś nowoczesny? Buduj nowocześnie

nowoczesne projekty domówCo interesuje inwestorów, którzy przychodzą do biur projektowych? Nowoczesne projekty domów. Tak samo ci, którzy korzystają z gotowych katalogów, chcą mieszkać nowocześnie. Staramy się dotrzymywać kroku postępowi w wielu innych dziedzinach, więc dlaczego miałoby być inaczej w branży budowlanej?

Odchodzenie od tradycji

Polskie krajobrazy zapełniły się domami przypominającymi XIX-wieczne ziemiańskie dworki. Ich wyróżniki to kolumienki, uskoki, wykusze, skomplikowana konstrukcja dachu. Takie budynki jednym się podobają, inni je krytykują. Jednakże – jako że lubimy zmiany i chcemy wyróżniać się z otoczenia – coraz częściej korzystamy z nowoczesnych projektów domów. Czym te domy się charakteryzują? Na zewnątrz widzimy:

  • prostą bryłę, bez uskoków i wykuszy,
  • prosty lub dwuspadowy dach,
  • duże przeszklenia,
  • oryginalnie zaprojektowaną elewacja (klinkier, drewno, kamień elewacyjny),
  • kontrasty materiałów, faktur i płaszczyzn.

W wersji bardziej awangardowej bryła domu składa się z kilku kubików łączonych w pionie lub w poziomie.

Wewnątrz domu nowoczesne rozwiązania to duże wolne przestrzenie, np. dolna kondygnacja nie ma podziału na pomieszczenia, dużo światła i minimalizm – proponuje się ograniczenie liczby mebli, za to zwiększenie ich funkcjonalności.

Jest to więc odwrót od tradycyjnych domów i tradycyjnej aranżacji wnętrz.

Nowoczesność równa się energooszczędność

Jednak to nie forma świadczy o nowoczesności budynku. Jej istotą jest energooszczędność. Wynika ona z dbałości o naturalne środowisko a także z troski o koszty utrzymania domu. Jak uzyskuje się energooszczędność? Należy stosować:

  • wysokiej jakości materiały budowlane i wykończeniowe o niskim współczynniku przenikania ciepła,
  • szczelne okna i drzwi,
  • dobrą izolację ścian, podłóg i stropów.

Poza tym trzeba zadbać o energooszczędną instalację grzewczą oraz zainstalować wentylację z odzyskiem ciepła.

Wszystko powoduje wzrost kosztów budowy, jednakże po pewnym czasie te wydatki się zamortyzują.

projekt garażu

Projekt garażu na dużą działkę

Przy domu jednorodzinnym powinien znaleźć się garaż. Trzymanie samochodu „pod chmurką” czy pod wiatą to pozorne oszczędności. Lepiej zadbać o auto i wygodę korzystania z pojazdu. Dobre warunki dla samochodu, a także jego użytkowników, zapewnia garaż w bryle budynku mieszkalnego. Dobre warunki dla pojazdu zapewnia też garaż wolnostojący.

W tym drugim przypadku gorzej jednak z kierowcą i pasażerami, bo ci muszą przejść kilkadziesiąt metrów po posesji od auta do domu. Tak czy owak, potrzebny jest projekt garażu. Gdy ma powstać w bryle budynku czy bezpośrednio przy budynku mieszkalnym, wówczas jego zarys techniczny jest uwzględniony jest w projekcie domu.

Kiedy budować garaż wolnostojący?

Gdy na działce stoi już dom, ale zaniedbaliśmy sprawę bezpiecznego i wygodnego miejsca postojowego dla auta, wówczas nie ma wyjścia. Trzeba skorzystać z projektu garażu wolnostojącego i rozpocząć budowę. Taki garaż warto stawiać, gdy:

  • działka jest wystarczająco duża, nie uszczupla zanadto powierzchni ogrodu, można zachować wymagane odległości od posesji sąsiadów,
  • pomieszczenie będzie wykorzystane zgodnie z przeznaczeniem.

Warto też zadbać, by projekt garażu utrzymany był w stylu budynku mieszkalnego. Dlaczego? Aby wspólnie stanowiły harmonijną całość, by garaż nie szpecił posesji i był usytuowany w miejscu sprzyjającym manewrom samochodu.

Rodzaje garaży

Budując garaż, warto brać pod uwagę aktualne i przyszłe potrzeby domowników. Tak więc, gdy są lub będą w niedalekiej przyszłości w rodzinie dwa auta, warto wybudować garaż dwustanowiskowy lub ewentualnie zostawić miejsce na dobudowę zamkniętego garażu albo wiaty. Gdy w domu jest majsterkowicz, dobrze przy garażu wybudować pomieszczenie gospodarcze z przeznaczeniem na warsztat. Są też realizowane projekty z użytkowym poddaszem.

Współczesne garaże wolnostojące to estetyczne i funkcjonalne budynki. Warto też zadbać o estetyczne zagospodarowanie ich otoczenia: podjazd, zieleń. Wtedy ostateczny efekt jest nie tylko praktyczny, ale i przyjemny dla oka.

projekty domów parterowych

Projekty domów parterowych dla tych, którzy chcą być blisko natury

Projekty domów parterowych cieszą się dużym wzięciem. Nic dziwnego, jest ich taka rozmaitość, że każdy inwestor zainteresowany takim budownictwem znajdzie coś dla siebie i swojej rodziny. Jeśli chodzi o powierzchnię użytkową, to wśród najmniejszych znajdują się takie o 80-90 metrów kw., czyli jak przestronne mieszkanie w bloku, mnóstwo jest domów o średniej wielkości: 150 – 250 metrów, nie brakuje też rozległych rezydencji, przypominających imponujące domostwa na przedmieściach amerykańskich miast.

Tak więc widzimy, że to nie grubość portfela inwestorów decyduje o zainteresowaniu projektami domów parterowych. Taki dom można bowiem postawić za całkiem niewielkie pieniądze, zwłaszcza gdy wybiera się budowę sposobem gospodarczym i nie goni za nowoczesnymi materiałami i rozwiązaniami technologicznymi. Śmiałkowie i miłośnicy ekologii budują nawet z takich surowców jak glina i słoma, coraz więcej osób wybiera drewno.

Dom i ogród – to jedno

Zwolennicy dużych domostw parterowych muszą zainwestować w dużą działkę. To podwyższa koszty inwestycji budowlanej. Jednak dla wielu osób istotne jest, że domy parterowe znajdują się blisko natury. Na czym to polega? Jak to prezentują projekty domów parterowych, budynek harmonijnie łączy się z ogrodem, a taras jest tą częścią łączącą. Na tarasie w pogodne dni może toczyć się życie rodzinne i towarzyskie. Zieleń z ogrodu łączy się z roślinnością na tarasie.

Inny sposób bycia blisko natury to wyjścia z kilku pomieszczeń (kuchni, sypialni, salonu) do ogrodu. Ciepłym rankiem można więc wypić pierwszą kawę, przechadzając się po ścieżkach ogrodu, wieczorem obserwować ogrodową roślinność z okien sypialni.

Dom stojący mocno na ziemi

Szczególnymi zwolennikami domów parterowych są niedawni mieszkańcy wysokich bloków, w których mieszkania były niejako zawieszone w powietrzu. Tęsknili więc za domami, gdzie podłoga jest blisko ziemi. Marzyli o domu bez schodów i bez windy, gdy wcześniej musieli pokonywać dziesiątki stopni albo wjeżdżać zaniedbaną windą.

Dom stojący solidnie na ziemi to jest to, czego wielu rodzinom potrzeba.

projekty domów

Niełatwy wybór: projekty domów tradycyjnych czy nowoczesnych

Podejmując decyzję o budowie domu, trzeba się zdecydować, jakie projekty domów najbardziej odpowiadają rodzinie. A wybór jest ogromny: domy duże albo małe, parterowe bądź piętrowe, nowoczesne w formie a może tradycyjne.  Gdy zapadnie decyzja o liczbie kondygnacji, liczbie metrów kwadratowych, liczbie i rodzaju pomieszczeń, przychodzi czas na wybór stylu architektonicznego. W tej dziedzinie toczy się walka o wyższości stylu tradycyjnego nad nowoczesnym albo odwrotnie: zwycięstwie nowoczesności nad tradycją.

Czym charakteryzuje się budownictwo tradycyjne?

Jak można wnosić z projektów domów, budynki wierne tradycji to domy, którym obca jest awangarda i eksperymenty. Są to budynki naśladujące styl rustykalny, o prostej bryle, czasem wzbogaconej o skromny ganeczek, często z użytkowym poddaszem. Zaletą takich domów jest przed wszystkim niski koszt budowy, ale są to także domy wygodne i funkcjonalne. Doskonale się wpisują w wiejski krajobraz.

Inny styl, choć także tradycyjny, prezentują domy popularnie zwane dworkami. Wyraźnie nawiązują do ziemiańskich dworków z XIX czy początków XX wieku. Cechą charakterystyczną takich budynków jest bryła oparta na kształcie kwadratu lub prostokąta, ale wzbogacona o wykusze i uskoki.  Dach jest zwykle dwu- lub czterospadowy ozdobiony małymi lukarnami. Innym wyróżnikiem stylu dworkowego jest ganek z kolumienkami oraz okiennice.

Tego typu domy cenią ludzie przywiązani do tradycji, ceniący romantyczny styl i tradycyjne wartości. Domy utrzymane w takim stylu najlepiej się prezentują w otoczeniu rustykalnego ogrodu.

Czym charakteryzuje się budownictwo nowoczesne?

Domy nowoczesne wymykają się wszelkim definicjom. Są to domy, których nowoczesność sprowadza się do rozwiązań proekologicznych (domy energooszczędne i domy pasywne), zaś formę zachowują tradycyjną, choć wzbogaconą choćby o duże przeszklenia czy ozdobne elewacje. Są też domy, gdzie na pierwszy plan wysuwa się awangarda czy wręcz ekstrawagancja w konstrukcji bryły czy w detalach architektonicznych.

Jaki styl wybrać? Należy kierować się swoimi upodobaniami a nie modą, bo ta przemija, a dom pozostaje.