domy tanie w budowie

Domy tanie w budowie – czy to możliwe?

Dla wielu naszych rodaków dom, podobnie jak samochód, pełni funkcję prestiżową. Dlatego, czy potrzebujemy, czy nie, budujemy domy duże, solidne, które często nie są w pełni użytkowane. Trwonimy niepotrzebnie pieniądze, sądząc, że domy tanie w budowie w jakiś sposób nas deprecjonują. Tymczasem nawet tzw. tanie domy kosztują o wiele za dużo jak na dochody przeciętnego Polaka.

Nie bierz dużego kredytu, buduj dom na miarę potrzeb

Większość z inwestorów przy budowie domu jednorodzinnego musi się wspomóc kredytem bankowym. Spłacanie rat przez kilkadziesiąt lat to duże obciążenie dla budżetu rodziny i tym samym obniżenie standardu życia. Trzeba więc wzorem np. bogatych Skandynawów budować domy tanie w budowie, a więc małe, ale uwzględniające aktualne potrzeby rodziny. Mały dom nie oznacza ciasnoty i niewygody. Jeśli oprócz przestronnej części wspólnej każdy domownik ma własny pokój, oznacza to, że w takim domu da się wygodnie mieszkać. Jeśli projekt przewiduje funkcjonalne zagospodarowanie powierzchni, pełne wykorzystanie metrażu, wówczas nie ma mowy o niewygodzie. Zauważmy, że w dużych domach część pomieszczeń przez lata jest niewykorzystywanych.

Jak obniżyć koszty budowy domu?

Projekty domów tanich w budowie są w centrum zainteresowań zwłaszcza młodych rodzin, na tzw. dorobku. Niższy koszt budowy nie wynika tylko z małego metrażu budynków, bo koszty budowy nawet całkiem przestronnych domostw można obniżyć. W jaki sposób? Oto przykłady:

-zamiast domu piętrowego zbuduj dom parterowy z użytkowym poddaszem,

-zamiast kosztownych technologii użyj technologii lekkich (gazobeton) albo płyt warstwowych,

-zrezygnuj ze skomplikowanej bryły i wielospadowego dachu, wybierz prostą bryłę i dach dwuspadowy lub płaski.

Obniżając koszty budowy, nie można rezygnować z takich elementów jak;

-dobra izolacja ścian, stropów i podłóg,

-wysokoszczelne okna i drzwi,  

-materiały budowlane i wykończeniowe dobrej jakości.

Domy tanie w budowie muszą jednak zachować przyzwoity standard oraz nie być drogie w eksploatacji.